Θεσσαλονίκη: Το πρόγραμμα εκδηλώσεων της ΠΚΜ για την 28η Οκτωβρίου

Θεσσαλονίκη: Το πρόγραμμα εκδηλώσεων της ΠΚΜ για την 28η Οκτωβρίου
Το πρόγραμμα των εορταστικών εκδηλώσεων των εθνικών επετείων της 26ης Οκτωβρίου 1912 και της 28ης Οκτωβρίου 1940, που θα πραγματοποιηθούν και φέτος με ιδιαίτερη λαμπρότητα και επισημότητα, ανάλογη της σημασίας των επετείων αυτών με τη συμμετοχή σπουδαστών, μαθητών και συλλόγων της Μητροπολιτικής Ενότητας Θεσσαλονίκης, ανακοινώνει η Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας.

Το πρόγραμμα των εορταστικών εκδηλώσεων θα περιλαμβάνει τα εξής:

 α. Γενικό σημαιοστολισμό στη Μητροπολιτική Ενότητα Θεσσαλονίκης από τις 8 το πρωί της 25ης Οκτωβρίου 2019 έως και τη δύση του ηλίου της 28ης Οκτωβρίου 2019 και φωταγώγηση σε ολόκληρη τη Μητροπολιτική Ενότητα Θεσσαλονίκης κατά τις βραδινές ώρες στις 25, 26, 27 και 28 Οκτωβρίου 2019, καθώς επίσης και μετάδοση πανηγυρικών προγραμμάτων από τα ραδιοτηλεοπτικά μέσα ενημέρωσης.

Στην πόλη της Θεσσαλονίκης θα υπάρχει σημαιοστολισμός από το πρωί της 25ης Οκτωβρίου 2019 και φωταγώγηση από το βράδυ της ίδιας ημέρας.

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 25 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2019

Ομιλίες σε ειδικές συγκεντρώσεις στα σχολεία του Δήμου Θεσσαλονίκης.

Ώρα 11.00: Λιτάνευση των ιερών Εικόνων μετά της ιεράς Εικόνας της Παναγίας Σουμελά των ιερών Λειψάνων του Αγίου Ενδόξου Μεγαλομάρτυρος και Πολιούχου Θεσσαλονίκης ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΤΟΥ ΜΥΡΟΒΛΗΤΟΥ, με τη συμμετοχή των Αρχών, σύμφωνα με το πρόγραμμα της Ιεράς Μητρόπολης Θεσσαλονίκης. Στη Λιτάνευση των ιερών Εικόνων θα συμμετάσχει και το Πειραματικό Σχολείο Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Ομιλίες στα σχολεία, τις δημόσιες υπηρεσίες, τα ΝΠΔΔ και τους υπόλοιπους φορείς με μέριμνα των οικείων Αρχών.

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 26 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2019

Ώρα 08.00: Επίσημη έπαρση της σημαίας στο Λευκό Πύργο παρουσία του Προέδρου του Περιφερειακού Συμβουλίου Κεντρικής Μακεδονίας και των μελών του.

Ώρα 11.00: Επίσημη Δοξολογία για την εορτή του Πολιούχου της Θεσσαλονίκης Αγίου Δημητρίου και τις ιστορικές Επετείους της απελευθέρωσης της Θεσσαλονίκης (1912) και της 28ης Οκτωβρίου 1940, χοροστατούντος του Παναγιωτάτου Μητροπολίτη Θεσσαλονίκης κ.κ. Ανθίμου.

Ώρα 18.30: Επίσημος Εορτασμός της ημέρας του Πολιούχου της Θεσσαλονίκης Αγίου Δημητρίου, της 107ης επετείου της απελευθέρωσης της πόλης και του Έπους του ‘40 στην Αίθουσα Τελετών του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Το πρόγραμμα της τελετής έχει ως εξής:

1. Απολυτίκιο Αγίου Δημητρίου από τη χορωδία «Γιάννης Μάντακας» του Α.Π.Θ. (Διεύθυνση Χορωδίας: Εριφύλη Δαμιανού)

2. Προσφώνηση του Πρύτανη Α.Π.Θ., Καθηγητή Νικολάου Γ. Παπαϊωάννου

3. Εκφώνηση του πανηγυρικού της ημέρας από την Καθηγήτρια της Νομικής Σχολής Γιαννούλα Καρύμπαλη-Τσίπτσιου, με θέμα «1940: Η Άρνηση ως Πρόταγμα Εθνικής Ανάτασης»

4. Μουσικό μέρος από την Ορχήστρα του Α.Π.Θ.

Διεύθυνση Ορχήστρας: Δημήτριος Δημόπουλος

Εθνικός Ύμνος

(Ιδιαίτερες προσκλήσεις Π.Κ.Μ. και Α.Π.Θ.)

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 27 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2019

Ώρα 10.00: Κατάθεση στεφάνων από τη μαθητιώσα νεολαία στο Ηρώο του Γ΄ Σώματος Στρατού.

Ώρα 11.00: Παρέλαση της μαθητιώσας νεολαίας παρουσία μελών της Κυβέρνησης και λοιπών Αρχών.

Η μαθητική παρέλαση θα πραγματοποιηθεί στην οδό Τσιμισκή στις 11.00 το πρωί, με αφετηρία τη Διαγώνιο και τερματισμό την Ι. Δραγούμη (ο χώρος επισήμων στη διασταύρωση των οδών Τσιμισκή και Αριστοτέλους). Στην παρέλαση θα λάβουν μέρος τα σχολεία με την ακόλουθη σειρά:

 

Α΄ ΟΜΑΔΑ

Μουσική Δήμου Θεσσαλονίκης

Η έχουσα το γενικό πρόσταγμα των μαθητικών τμημάτων, κ. Ελένη Νικολαϊδου.

α) Τρεις (3) δείκτες (χορεύτριες με παραδοσιακές φορεσιές) από το Λύκειο Ελληνίδων Θεσσαλονίκης

β) Τμήματα Σημαιοφόρων (μαθητριών-μαθητών) Γυμνασίων και Λυκείων Θεσσαλονίκης

γ) 33o Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης (ως εκπρόσωπος της Δ.Π.Ε. Ανατ. Θεσσαλονίκης)

γ) Γυμνάσια: 5ο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης, 8ο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης, 1ο Γυμνάσιο Μαλακοπής, 1ο Γυμνάσιο Τούμπας , 2ο Γυμνάσιο Χαριλάου

 

Β΄ ΟΜΑΔΑ

Μουσική Παπαφείου « Ο ΜΕΛΙΤΕΥΣ »

α) Δημόσια Λύκεια : 1ο Πειραματικό Λύκειο Θεσσαλονίκης, 2ο ΓΕ.Λ. Θεσσαλονίκης, 7ο ΓΕ.Λ. Θεσσαλονίκης, 18ο ΓΕ.Λ. Θεσσαλονίκης, 20ο ΓΕ.Λ. Θεσσαλονίκης, Πειραματικό Σχολείο Πανεπιστημίου (Π.Σ.Π.Θ.)

β) Ιδιωτικά Λύκεια: 1ο ΓΕ.Λ. Ανατόλια, ΓΕ.Λ. «Ο Απόστολος Παύλος», Αριστοτέλειο Κολλέγιο, Γερμανική Σχολή, Καλαμαρί, Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη, Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη.

Ώρα 12.30: Στέψη των μνημείων, των προτομών και των ανδριάντων των ηρώων από τη μαθητιώσα νεολαία.

Ώρα 12:30: Έναρξη στεφανιοδρομίας από το Μουσείο Βαλκανικών Πολέμων του Δ.Δ. Γέφυρας με τελική άφιξη των δρομέων στο Ηρώο του Γ΄ Σώματος Στρατού στη Θεσσαλονίκη.

Ώρα 14:00: Άφιξη των δρομέων στο Ηρώο του Γ΄ Σώματος Στρατού στη Θεσσαλονίκη - Κατάθεση στεφάνου στο Ηρώο από εκπρόσωπο του Δήμου Χαλκηδόνος.

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 28 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2019

Ώρα 10.30: Κατάθεση στεφάνου από την Α.Ε. τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, κύριο Προκόπιο Παυλόπουλο, στο Ηρώο του Γ΄ Σώματος Στρατού.

Κατά τη στιγμή της κατάθεσης θα τηρηθεί ενός λεπτού σιγή στην πόλη της Θεσσαλονίκης. Η έναρξη της σιγής σημαίνεται με βολή από το Πυροβολείο των «Χιλίων Δέντρων», το ίδιο και η λήξη που συμπίπτει με την ανάκρουση του Εθνικού Ύμνου.

Στην τελετή κατάθεσης θα παρευρεθούν τα μέλη του Υπουργικού Συμβουλίου, η ηγεσία των Ενόπλων Δυνάμεων, ο Στρατηγός Διοικητής Γ΄ Σώματος Στρατού, οι Γενικοί Γραμματείς, ο Περιφερειάρχης Κεντρικής Μακεδονίας, η Αντιπεριφερειάρχης Μητροπολιτικής Ενότητας Θεσσαλονίκης και ο Δήμαρχος Θεσσαλονίκης, ενώ οι λοιπές Πολιτικές και Προξενικές Αρχές κατά την κρίση τους.

Ώρα 11.00: Άφιξη της Α.Ε. του Προέδρου της Δημοκρατίας στο χώρο της εξέδρας της παρέλασης (Λεωφόρος Μεγάλου Αλεξάνδρου).

Έναρξη της παρέλασης.

Στην παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου, που θα πραγματοποιηθεί στις 11 το πρωί, στη Λεωφόρο Μ. Αλεξάνδρου, από την οδό Γεωργίου Παπανδρέου (πρώην Ανθέων) μέχρι το Λευκό Πύργο, θα λάβουν μέρος τα στρατιωτικά, μαθητικά και πολιτικά τμήματα με την ακόλουθη σειρά:

Α/Α        ΤΜΗΜΑΤΑ

ΠΑΡΕΛΑΣΗΣ

1              ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΛ.ΑΣ

ΓΕΝΙΚΟ ΠΡΟΣΤΑΓΜΑ

2              α. Ο Έχων το Γενικό Πρόσταγμα (ΕΓΠ)

β. Επιτελείο του ΕΓΠ

ΦΑΛΑΓΓΑ ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΩΝ

3              ΣΤΡΑΤΟΝΟΜΙΑ

α. Διοικητής Τμήματος

β. Τμήμα Οχημάτων - Δικύκλων

4              ΠΕΖΙΚΟ

ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΟ ΤΑΓΜΑ ΠΕΖΙΚΟΥ

α. Πολεμική Σημαία

Σημαιοφόρος

β. Διοίκηση και Επιτελείο

γ. Μηχανοκίνητος Λόχος Πεζικού

 (1) Διοικητής

 (2) Μηχανοκίνητος Λόχος Πεζικού

δ. Λόχος Υποστήριξης Τάγματος

 (1) Διοικητής

 (2) Διμοιρία Αναγνώρισης (Στοιχεία πολυβομβιδοβόλων)

 (3) Διμοιρία Αντιαρματικών MILAN

 (4) Διμοιρία Αντιαρματικών KORNET

 (5) Διμοιρία Αντιαρματικών TOW

 (6) Διμοιρία Όλμων 4,2 '

5              ΤΕΘΩΡΑΚΙΣΜΕΝΑ

ΕΠΙΛΑΡΧΙΑ ΜΕΣΩΝ ΑΡΜΑΤΩΝ

α. Πολεμική Σημαία

 Σημαιοφόρος

β. Μικτή Ίλη Μέσων Αρμάτων

 (1) Διοικητής

 (2) Ουλαμός Μέσων Αρμάτων LEOPARD 2 ΗΕL

 (3) Ουλαμός Μέσων Αρμάτων LEOPARD 2 Α4

 (4) Ουλαμός Μέσων Αρμάτων LEOPARD 1 Α5

6              ΠΥΡΟΒΟΛΙΚΟ

α. Πυροβολικό Μάχης - Μοίρα Πυροβολικού Μάχης

 (1) Διοικητή και Επιτελείο

(2) Αυτοκινούμενη Πυροβολαρχία 155 χιλ.

 (α) Κέντρο Διοικήσεως Πυρών

 (β) Στοιχεία Αυτοκινούμενων Πυροβόλων

 (3) Αυτοκινούμενη Πυροβολαρχία PzH 2000 GR

 (α) Κέντρο Διοικήσεως Πυρών

 (β) Στοιχεία Αυτοκινούμενων Πυροβόλων

 (4) Πυροβολαρχία MLRS

 (α) Κέντρο Διοικήσεως Πυρών

 (β) Εκτοξευτές

 (γ) Οχήματα Πυρομαχικών

                β. Αντιαεροπορικό Πυροβολικό

 Μοίρα Αντιαεροπορικού Πυροβολικού

 (1) Πυροβολαρχία STINGER-ΑSRAD

 (α) Διοικητής

 (β) Στοιχεία ΑSRAD

 (2) Πυροβολαρχία Κ/Β «HAWK»

 (α) Διοικητής

 (β) Στοιχεία Κ/Β «HAWK»

 (γ) Οχήματα μεταφοράς βλημάτων

 (3) Πυροβολαρχία ΤΟR M1

 (α) Διοικητής

 (β) Εκτοξευτές ΤΟR M1 επί αρματοφορέων

 (γ) Οχήματα φορείς βλημάτων

7              MHXANIKO

Λόχος Μηχανικού

α. Διοικητής Λόχου

β. Ομάδα Ναρκαλιείας

γ. Ομάδα Εξουδετέρωσης Εκρηκτικών Μηχανημάτων Μηχανισμών – Πυρομαχικών (EOD)

δ. Στοιχεία Γεφυροσκευής RIBBON

ε. Άρμα διάσπασης Ναρκοπεδίου

8              ΔΙΑΒΙΒΑΣΕΙΣ

 Λόχος Διαβιβάσεων

α. Διοικητής

β. Ομάδες επαφής GRC-206

γ. Κλωβοί Επικοινωνιών «ΕΡΜΗΣ»

δ. Κινητός Επικοινωνιακός Κόμβος (ΚΕΚ)

ε. Σύστημα επιτήρησης MARGOT και BORA

στ. Σύστημα Μη Επανδρωμένων Αεροσκαφών UAV’s

9              ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟ

Λόχος Υγειονομικού

α. Διοικητής

β. Οχήματα Νοσηλευτών

γ. Οχήματα Φορειοφόρα

δ. Οχήματα Ασθενοφόρα

ε. Κινητό Χειρουργείο

10           ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ

α. Πολεμική Σημαία

 Σημαιοφόρος και Παραστάτες

β. Συστοιχία Κατευθυνομένων Βλημάτων PATRIOT

 (1) Διοικητής

 (2) Ρυμουλκούμενο Όχημα Ραντάρ

 (3) Όχημα Ελέγχου Επικοινωνιών

 (4) Όχημα Κεραιών

 (5) Ρυμουλκούμενο Όχημα Εκτόξευσης Βλημάτων

11           ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ

α. Επικεφαλής

β. Τμήμα Δικυκλιστών Ομάδας «Ζ»

γ. Τμήμα Δικυκλιστών Ομάδας «ΔΙΑΣ»

δ. Τμήμα Περιπολικών Αμέσου Δράσεως

12           ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΟ ΣΩΜΑ

α. Επικεφαλής

β. Οχήματα Υδροφόρα 1/2τον.

γ. Όχημα Βραχιονοφόρο

δ. Όχημα Κλιμακοφόρο

ε. Οχήματα 4τον.

στ. Όχημα Γερανός Έλξης

ζ. Όχημα Πλατφόρμα Μεταφοράς

η. Οχήματα Υδροφόρα 2 1/2τον.

θ. Οχήματα Υδροφόρα 11

ι. Διασωστικά Οχήματα

ΦΑΛΑΓΓΑ ΠΕΖΟΠΟΡΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ

13           ΜΟΥΣΙΚΗ Γ΄ ΣΣ

14           ΤΜΗΜΑ ΕΥΖΩΝΩΝ

α. Πολεμική Σημαία

β. Διοικητής Λόχου

γ. Διμοιρία Ευζώνων

 

15           ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΣΞ

α. Πολεμική Σημαία Στρατιωτικής Σχολής Ευελπίδων (ΣΣΕ)

β. Διοίκηση και Επιτελείο ΣΣΕ

γ. Διλοχία Ευελπίδων

δ. Πολεμική Σημαία Στρατιωτικής Σχολής Αξιωματικών Σωμάτων (ΣΣΑΣ)

ε. Διοίκηση και Επιτελείο ΣΣΑΣ

στ.Διλοχία Μαθητών ΣΣΑΣ

ζ. Πολεμική Σημαία Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών (ΣΜΥ)

η. Λόχος Μαθητών ΣΜΥ

16           ΤΑΓΜΑ ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΟΥ ΠΕΖΙΚΟΥ

α. Πολεμική Σημαία

β. Διοίκηση και Επιτελείο Μονάδος

γ. Λόχος Τυφεκιοφόρων

17           ΤΑΓΜΑ 71 ΑΕΡΟΜΕΤΑΦΕΡΟΜΕΝΗΣ ΤΑΞΙΑΡΧΙΑΣ

α. Πολεμική Σημαία

β. Διοίκηση και Επιτελείο Μονάδος

γ. Λόχος Τυφεκιοφόρων

18           ΜΟΙΡΑ ΚΑΤΑΔΡΟΜΩΝ - ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΙΣΤΩΝ 1ης ΤΑΞΙΑΡΧΑΣ ΚΑΤΑΔΡΟΜΩΝ - ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΙΣΤΩΝ)

α. Πολεμική Σημαία

β. Διοίκηση και Επιτελείο Μοίρας

γ. Λόχος Καταδρομών - Αλεξιπτωτιστών

δ. Λόχος Καταδρομών Ειδικής Σύνθεσης

19           ΤΜΗΜΑΤΑ ΕΘΝΟΦΥΛΑΚΗΣ

α. Πολεμικές Σημαίες Ταγμάτων Εθνοφυλακής

β. Διοίκηση και Επιτελείο

γ. Λόχοι Εθνοφυλάκων Γ΄, Δ’ Σωμάτων Στρατού και ΑΣΔΕΝ

20           ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΝΑΥΤΙΚΟ

α. Μουσική ΠΝ

β. Πολεμική Σημαία Σχολής Ναυτικών Δοκίμων (ΣΝΔ)

γ. Διοίκηση και Επιτελείο ΣΝΔ

δ. Λόχος Μαθητών ΣΝΔ

ε. Πολεμική Σημαία Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού (ΣΜΥΝ)

στ. Λόχος Μαθητών ΣΜΥΝ

ζ. Ουλαμός Διοίκησης Υποβρυχίων Καταστροφών

21           ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ

α. Μουσική ΠΑ

β. Πολεμική Σημαία Σχολής Ικάρων (ΣΙ)

γ. Διοίκηση και Επιτελείο ΣΙ

δ. Λόχος Μαθητών ΣΙ

ε. Πολεμική Σημαία Σχολής Υπαξιωματικών Αεροπορίας (ΣΥΑ)

στ. Λόχος Μαθητών ΣΥΑ

22           ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ

α. Πολεμική Σημαία Σώματος

β. Διοίκηση και Επιτελείο Σχολής Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

γ. Λόχος Μαθητών

23           ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΟ ΣΩΜΑ

α. Πολεμική Σημαία Σώματος

β. Διοίκηση και Επιτελείο Σχολής Πυροσβεστών

γ. Λόχος Μαθητών

23           ΛΙΜΕΝΙΚΟ ΣΩΜΑ – ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΚΤΟΦΥΛΑΚΗ (Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ.)

α. Πολεμική Σημαία Σώματος

β. Διοίκηση και Επιτελείο Σχολής Δοκίμων Λιμενοφυλάκων

γ. Λόχος Μαθητών

δ. Τμήμα Κλιμακίου Ειδικών Αποστολών Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ.

Γ. ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΟΙ ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΙ

24           Σχηματισμοί Ε/Π ΣΞ

(α) Επιθετικά Ελικόπτερα AH-64

(β) Ελικόπτερα Αναγνώρισης ΟΗ-58 KIOWA

(γ) Μεταφορικά Ελικόπτερα UH-1H

(δ) Μεταφορικά Ελικόπτερα CH-47D

25           Σχηματισμοί Ε/Π ΠΝ

(α) Ελικόπτερα Ναυτικών Επιχειρήσεων S-70

(β) Ελικόπτερο Ανθυποβρυχιακού Πολέμου AB-212

(γ) Αεροσκάφος Ναυτικών Επιχειρήσεων P3Β

26           Σχηματισμοί Α/Φ ΠΑ

(α) F-16

(β) Μ 2000-5

(γ) F-4E

Τα μαθητικά και πολιτικά τμήματα της παρέλασης της 28ης Οκτωβρίου έχουν ως εξής:

A΄ ΟΜΑΔΑ

1.            Μουσική Δήμου Θεσσαλονίκης

2.            Η έχουσα το γενικό πρόσταγμα των πολιτικών τμημάτων, κ. Ελένη Νικολαϊδου.

3.            Ομοσπονδία Αναπήρων και Θυμάτων Πολέμου Β. Ελλάδος – Σύλλογος «ΚΟΜΑΝΤΟΣ 74»

4.            Ομοσπονδίες, Οργανώσεις και Σύλλογοι Ποντίων (τιμητικό προπορευόμενο άγημα για τα 100 χρόνια από τη Γενοκτονία του Ποντιακού Ελληνισμού)

5.            Σύλλογοι Εθνικής Αντίστασης

6.            Σύνδεσμος Τραυματιών Εφέδρων Πολεμιστών οπλιτών Ν. Θεσσαλονίκης

7.            Πανελλήνιος Σύλλογος Απογόνων Μακεδονομάχων «Ο ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΛΑΣ»- Σύλλογος «Βοστίτσα 1821»

8.            Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός

9.            Παμμακεδονική Ένωση Μακεδονικού Αγώνα Ελλάδος – Αυστραλίας

10.          Σύλλογος AHEPA Τμήμα Hj-03 «Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ»

11.          Σύλλογος Συνδρόμου Down

12.          Σωματείο Αποκατάστασης & Ειδικής Αγωγής Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες «Ο Σωτήρ»

 

Β΄ ΟΜΑΔΑ

1.            Μουσική Παπαφείου «Ο ΜΕΛΙΤΕΥΣ» - Παπάφειο Ίδρυμα

2.            Τμήματα σημαιοφόρων

3.            Δύο λύκεια, ως εκπρόσωποι της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

 

Γ΄ ΟΜΑΔΑ

1.            Λύκειο Ελληνίδων

2.            Ηπειρωτική Εστία

3.            Κυπριακή Εστία

4.            Βοϊακή Εστία

5.            Ιωνική Εστία Θεσσαλονίκης

6.            Ομοσπονδία Προσφυγικών Σωματείων Ελλάδος

7.            Πανελλήνια Ομοσπονδία Μικρασιατικών Σωματείων (Ένωση Σμυρναίων Μικρασιατών Β. Ελλάδος, Πολιτιστικός Σύλλογος «Εστία Φιλαδελφαίων», Ένωση Μικρασιατών Φοιτητών, Ένωση Νεολαίας Μικρασιατών)

8.            Πανελλήνια Ομοσπονδία Σωματείων Ανατολικής Ρωμυλίας - Βορ. Θράκης (Π.Ο.Σ.ΑΡ) – Πανελλήνια Ομοσπονδία Θρακικών Σωματείων – Θρακική Εστία

9.            Πανελλήνια Ομοσπονδία Πολιτιστικών Συλλόγων Βλάχων

10.          Πανελλήνια Ομοσπονδία Συλλόγων Σαρακατσαναίων

11.          Ομοσπονδία Πολιτιστικών Συλλόγων και Σωματείων Ν. Σερρών

12.          Ένωση Κρητικών Συλλόγων Μακεδονίας

13.          Παγκρήτια Αδελφότης Μακεδονίας

14.          Ένωση Ρουμελιωτών Βορείου Ελλάδος

15.          Παλλεσβιακή Ένωση

16.          Κερκυραϊκή Ένωση «Άγιος Σπυρίδων»

17.          Πολιτιστικός Σύλλογος Επιχειρηματιών Θεσσαλονίκης «Κίονες»

18.          Σύλλογος Ευρυτάνων «Το Βελούχι»

19.          Σύλλογος Πελοποννησίων «Ο Κολοκοτρώνης»

20.          Λαογραφικός – Χορευτικός Σύλλογος ΧΑΝΘ

21.          Λαογραφικός – Χορευτικός Σύλλογος «Αντάμωμα»

22.          Σύλλογος Σαμίων «Ο Πυθαγόρας»

23.          Πολιτιστικός Σύλλογος Τούμπας- Πυλαίας «Η Ρωμιοσύνη»

24.          «Διόνυσος»- Μουσικοχορευτικός Σύλλογος – Κέντρο Έρευνας και Μελέτης Παραδοσιακών Χορών

25.          Πολιτιστικός Λαογραφικός Όμιλος Θεσσαλονίκης «Οι Φίλοι της Παράδοσης»

26.          Σύλλογος Έρευνας και Διάδοσης Κρητικής Παράδοσης Θεσσαλονίκης «Ιδαία Γη»

27.          Κέντρο Μελέτης Παραδοσιακών Χορών «Ο Κύκλος»

28.          Σύλλογος «Ο Μύτικας»

29.          Πολιτιστικό Σωματείο «Χορός και Τέχνη»

30.          Πολιτιστικός Σύλλογος Γέφυρας «Μέτρες Σωζούπολη»

 

Δ΄ ΟΜΑΔΑ

1.            Σώμα Ελληνικού Οδηγισμού

2.            Σώμα Ελλήνων Προσκόπων

3.            Επίλεκτη Ομάδα Διάσωσης Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας

4.            Εθελοντικό Σώμα Ελλήνων Πυροσβεστών Αναδασωτών

5.            Επίλεκτη Ομάδα Ειδικών Αποστολών Δήμου Θεσσαλονίκης

6.            Σύλλογος Ιστορικών Στρατιωτικών Οχημάτων (Σ.Ι.Σ.Ο.)

7.            Σώμα Εθελοντών Σαμαρειτών & Διασωστών Θεσσαλονίκης

8.            Λέσχη Εφέδρων Ενόπλων Δυνάμεων

9.            Λέσχη Ελλήνων Καταδρομέων Θεσσαλονίκης

10.          Λέσχη Εθελοντών Ελλήνων Βατραχανθρώπων

11.          Ομάδα Διαχείρισης Κρίσεων (Ο.ΔΙ.Κ.)



(Ιδιαίτερες προσκλήσεις Π.Κ.Μ. και Γ΄ Σώμα Στρατού)



Πηγή: typosthes.gr

Πηγή: thessmou.gr